Kamica moczowa – jak ją rozpoznać?

Kamica moczowa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Dotyka głównie mężczyzn, ale też wiele kobiet. Przez długi czas może rozwijać się w sposób utajony, nie powodując zbyt dużych dolegliwości, jednak istnieją pewne symptomy, które pozwalają ją w porę rozpoznać.

Warto się nimi kierować, by ustrzec się kolki nerkowej i konieczności wydalenia z organizmu zalegających w układzie moczowym złogów. W niektórych przypadkach trzeba je rozbić na przykład przy pomocy fal uderzeniowych. Czasami konieczna jest też operacja. Po czym zatem rozpoznać, że w organizmie odkładają się złogi? Jak wówczas zadziałać by zastopować rozwój choroby?

Kamica moczowa – profilaktyka

Kamica moczowa – inaczej nazywana kamicą nerkową – rozwija się przede wszystkim na skutek nieodpowiedniej diety. Może ona uchodzić za zdrową, jednak z uwagi na nadmiar niektórych elementów odkładają się one w postaci złogów – drobinki zlepiają się ze sobą, tworząc coraz większe kamienie. Kamica może być skutkiem zbyt małej ilości spożywanej wody, która w związku z tym nie jest w stanie pozbyć się tych drobinek. Jej rozwojowi sprzyjają też niektóre lekarstwa, niedobór witaminy A czy różne schorzenia nerek. Niektórzy mają też genetyczne skłonności do jej rozwoju.

Kamica moczowa - jak ją rozpoznać?

Właśnie dlatego tak istotna jest profilaktyka – ograniczenie pewnych pokarmów, zrównoważone żywienie, picie wody mineralnej niegazowanej, stosowanie suplementów diety wspomagających pracę nerek i tak dalej. Pomocna może się też okazać Fitolizyna pasta – produkt leczniczy, wspomagający leczenie stanów zapalnych dróg moczowych i stosowany w profilaktyce kamicy nerkowej.

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Jednym z pierwszych objawów kamicy nerkowej jest ból w okolicy nerek. Nie musi być silny – może być tępy i długotrwały, choć częściej bywa ostry i promieniujący. Nudności i wymioty to również oznaki tej choroby, choć nie wystąpią u każdego.

Mogą też wystąpić inne objawy – dyskomfort w jamie brzusznej (na przykład uczucie przepełnienia żołądka), uczucie rozbicia, senność, a nawet podwyższona temperatura. Może też pojawić się ból przy oddawaniu moczu, a nawet krwiomocz. Po dokładniejszych badaniach – w tym USG i RTG jamy brzusznej – lekarz jest w stanie potwierdzić chorobę.                     

Ten wpis został opublikowany w kategorii Schorzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.